Tralltvätt ECO 5L

203,75kr

Tralltvätt ECO 5 L – steg 1 i Träskyddssystem 1+2+3. Rengör effektivt tryckimpregnerat trä och avlägsnar smuts, grönalger och mögel. Märkt med Bra Miljöval för ett mer miljöanpassat val.

Välkommen till Tur & Companykontakta oss för frågor eller hjälp angående vårt sortiment.
Följ oss på våra Sociala Medier – Facebook & Instagram – för exklusiva erbjudanden, tävlingar med coola priser och de senaste uppdateringarna!

I lager

Artikelnr: 900989 Kategori: Etiketter: , , , ,

Hittar du inte vad du söker?

Ring oss på 08-530 609 85 eller mejla på info@turocompany.se
Vill du ha rabatt? Passa på och fråga om att bli avtalskund hos oss!

Beskrivning

Tralltvätt ECO 5L

Träskyddssystem 1+2+3 – Steg 1

  • Rengör effektivt tryckimpregnerat trä.
  • Kraftfull verkan mot smuts, grönalger, mögel.
  • Bra Miljöval.

Tralltvätt är optimerad för att effektivt rengöra tryckimpregnerat trämaterial utvändigt. Tvätta inte större yta än de rekommenderade 2-3 m² åt gången och låt medlet verka ca 5-10 min. När man applicerar Tralltvätt startas en kemisk reaktion mellan den feta smutsen och Tralltvätt (exoterm) som utvecklar värme, ytan torkar fortare. Lägg på mer Tralltvätt om ytan torkar. Om medlet får ligga på för länge eller i för stor mängd, kan materialet missfärgas (röd/orange) vilket indikerar att pH-värdet varit för högt. Späd i så fall Tralltvätt med lika delar vatten innan du fortsätter. Lägg på så mycket Tralltvätt att ytan är genomfuktig. Känn med foten efter någon minut om ytan är ”tvålig” i så fall kan man påbörja tvättningen.